Jubileusz XV-lecia “Bractwa Więziennego” w Warszawie

jubileusz-w-wa-190.jpg jubileusz-w-wa-179.jpg jubileusz-w-wa-195.jpg

jubileusz-w-wa-147.jpg jubileusz-w-wa-150.jpg jubileusz-w-wa-137.jpg

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem biskupa-seniora Bronisława Dembowskiego i wieczorem artystycznym w wykonaniu skazanych w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki uczcili 15-lecie istnienia w Polsce członkowie Bractwa Więziennego. Złożono również kwiaty na grobie Janiny Szweycer-Grupińskiej…Organizacja wspiera kapelanów więziennych w ewangelizacji i opiece społecznej byłych i obecnych więźniów.

Na uroczystość przybyli m.in. naczelny kapelan więziennictwa RP ks. dr Paweł Wojtas, kapelani więzienni stołecznych aresztów i zakładów karnych oraz członkowie Bractwa Więziennego z całego kraju, w tym z Krakowa, Szczecina, Inowrocławia, Rzeszowa, Bydgoszczy i Warszawy.

Obchody 15-lecia Bractwa poprzedziło złożenie przez jego członków kwiatów na symbolicznym grobie Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Członkowie Bractwa złożyli też wiązanki na grobie Janiny (Niny) Szweycer-Grupińskiej, jednej z założycielek organizacji, na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Katarzyny na warszawskim Służewie oraz na grobie ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Tam odbyły się uroczystości jubileuszowe organizacji.Prezes Stowarzyszenia Ewangelicznej Służby Więźniom “Bractwo Więzienne”, Bernardyna Wojtkowska, podziękowała w krótkim wystąpieniu członkom organizacji za wieloletnie zaangażowanie w pomoc materialną i duchową więźniom. Wyraziła także wdzięczność władzom Służby Więziennej za to, że okazują szacunek i zrozumienie dla bezinteresownej pracy wolontariuszy.

Historię Bractwa od chwili jego powstania w 1993 r. przedstawił naczelny kapelan więziennictwa RP i asystent kościelny organizacji, ks. dr Paweł Wojtas.

Bractwo Więzienne liczy ok. 700 aktywnych członków. Wszyscy oni są wolontariuszami. Działają w 67 spośród ok. 160 polskich więzień. Przebywa w nich obecnie ok. 50 tys. więźniów. Członkowie organizacji wspomagają pracę kapelanów więziennych, przygotowując oprawę Mszy św., organizując spotkania biblijne i modlitewne dla więźniów, przygotowując chętnych do przyjęcia sakramentów, prowadząc ewangelizację w radiowęźle więziennym. Wyświetlają też filmy religijne, prowadzą biblioteki, wydają gazety wewnętrzne.

Zdaniem ks. Wojtasa, właśnie przygotowanie skazanych do przyjęcia sakramentów jest bardzo ważne. – Zdajemy sobie sprawę, że nasi podopieczni to ludzie, którzy nawet przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat nie przyjmowali sakramentu pokuty. Duchowe przygotowanie osadzonych przez jednego kapelana jest więc bardzo trudne, często niemożliwa, dlatego pomoc Bractwa jest nieoceniona – stwierdził.

Naczelny kapelan więziennictwa dostrzega wielką wartość pracy Bractwa, szczególnie na rzecz młodocianych recydywistów. – Można dla nich zrobić wiele dobra. Można im pomóc wykrzesać z siebie coś, co będzie pożyteczne dla innych – zaznaczył.

Polskie Bractwo Więzienne od samego początku jest także członkiem Prison Fellowship International (PFI), międzynarodowej struktury bractw, zrzeszającej obecnie organizacje działające w 120 krajach. Ks. Wojtas podkreślił, że PFI ma ze swej natury charakter ekumeniczny – działa nie tylko w krajach katolickich, jak Hiszpania, Włochy czy kraje Ameryki Południowej, ale także w protestanckiej Skandynawii i krajach anglosaskich oraz w prawosławnej Rosji i Bułgarii.

Zdaniem ks. Wojtasa, prawdziwym wyzwaniem dla Bractwa pozostaje służba na rzecz resocjalizacji kobiet. Ich pobyt w więzieniu – tłumaczył – częściej niż u mężczyzn wiąże się z popełnieniem ciężkiego przestępstwa, do których zaliczył nie tylko morderstwa, ale i malwersacje finansowe. Jednak równie często – dodał kapelan – popełnienie np. morderstwa wiąże się u kobiet z uprzednim byciem ofiarą ciężkiego pobicia lub molestowania przez mężczyznę.

Kolejnym punktem uroczystości była recytacja poezji Karola Wojtyły. Poemat “Myśląc Ojczyzna…”, “Pieśń o Bogu Ukrytym” oraz fragmenty “Tryptyku Rzymskiego” przeczytał Jerzy Żydkiewicz, aktor warszawskiego Teatru Rozmaitości. Następnie z koncertem wystąpił zespół muzyczny więźniów z Zakładu Karnego na warszawskim Służewcu, a Kazimierz Pawłowski, były więzień, zaprezentował wystawę swoich obrazów pt. “Wiara i Życie”. Przedstawił także świadectwo swojej drogi życiowej oraz współpracy z Bractwem.

Na zakończenie jubileuszowych obchodów odbyła się Msza św. Przewodniczył jej bp senior Bronisław Dembowski, współtwórca w stanie wojennym Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności, wykładowca akademicki i były asystent kościelny Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, z którego wywodzi się wielu członków Bractwa Więziennego. Podczas Eucharystii dziękował on Bogu za powstanie organizacji, której patronował od samego początku istnienia. Wyrażał także wdzięczność za lata posługi członków Bractwa na rzecz skazanych. (KAI)

jubileusz-w-wa-167.jpg    jubileusz-w-wa-155.jpg    jubileusz-w-wa-196.jpg    jubileusz-w-wa-140.jpg

jubileusz-w-wa-153.jpg jubileusz-w-wa-148.jpg jubileusz-w-wa-197.jpg

jubileusz-w-wa-198.jpg  jubileusz-w-wa-180.jpg  jubileusz-w-wa-183.jpg  jubileusz-w-wa-174.jpg

jubileusz-w-wa-177.jpg jubileusz-w-wa-145.jpg jubileusz-w-wa-149.jpg

jubileusz-w-wa-194.jpg  img_5203.jpg  jubileusz-w-wa-192.jpg

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, rozważ jego skomentowanie lub skorzystanie z RSS-a i w konsekwencji otrzymywania informacji o nowych wpisach do Twojego czytnika.

Komentarze

Bracie Kazimierzu,

Gratuluję wiary i wytrwałości, które rodzą tak wspaniałe owoce nawrócenia i resocjalizacji. To już nie jest surrealizm sakralny, ale czysta forma, nabrzmiała biblijno-teologiczną treścia. W tym znaku zwyciężasz. Niech Pan Cię błogosławi.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zabronione.