Bierzmowanie za kratkami

 b3.jpg b4.jpg b1.jpg

Na zdjęciu historyczne bierzmowanie w więziennej kaplicy w Inowrocławiu
(Fot. DARIUSZ NAWROCKI)

OSADZENI. Historyczne wydarzenie w Areszcie Śledczym…

W inowrocławskim Areszcie Śledczym po raz pierwszy w historii osadzeni przyjęli bierzmowanie.

Sakramentu w więziennej kaplicy udzielał biskup Wojciech Polak. – Jest to ważna i podniosła chwila nie tylko dlatego, że bierzmowanie odbywa się po raz pierwszy w inowrocławskim więzieniu, ale przede wszystkim dlatego, że jest to ważna chwila w waszym życiu – mówił biskup do dziesięciu osadzonych, którzy zdecydowali się na bierzmowanie.

Jak apostołowie

Kanonik Antoni Balcerzak, który przygotowywał osadzonych do przyjęcia sakramentu, porównał sytuację, w której się znaleźli do pierwszego bierzmowania apostołów. – Wówczas wieczernik był zamknięty, a Duch Święty przez zamknięte drzwi i okna do nich trafił. Teraz Duch Święty przeniknął mury i kraty więzienia. Myślę, że objawi swoją moc i w końcu dla was otworzą się kraty i drzwi wiezienia. Prawdziwa wolność nastąpi jednak, jak otworzycie swoje serca – mówił do osadzonych kanonik. Dziękował dyrekcji aresztu za to, że do tej uroczystości doszło.

Biskup żegnając się z osadzonymi życzył im, by byli apostołami Jezusa w wiezieniu i poza jego murami. – Życzę wam również, by wasi wychowawcy byli dla was wyrozumiali i dobrzy, ale także, aby byli dla was wymagający. Wychowawcom i rodzicom zawsze mówię, by kochali swe dzieci i wymagali od nich jak najwięcej. Bo miłość bez wymagania to naiwność, a wymaganie bez miłości to okrucieństwo.

Będą następni?

W areszcie panowała bardzo uroczysta atmosfera. Mszę uświetniły pieśni w wykonaniu młodzieży z zespołu Deesis działającego przy parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie. Niewykluczone, że w przyszłości kolejni osadzeni
przyjmą ten sakrament.

Dariusz Nawrocki – Gazeta Pomorska

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, rozważ jego skomentowanie lub skorzystanie z RSS-a i w konsekwencji otrzymywania informacji o nowych wpisach do Twojego czytnika.

Komentarze

Brak komentarzy.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zabronione.