Uroczystości Dnia Modlitw za Więźniów 2009

“Więzienie ma sens, kiedy służy odnowie wewnętrznej człowieka” – Jan Paweł II

Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski 26 marca jako Dzień Modlitw za Więźniów zgromadził na Jasnej Górze, pod przewodnictwem naczelnego kapelana więziennictwa ks. dr Pawła Wojtasa, wolontariuszy Stowarzyszenia Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne” wraz z Krajową Prezes Bernardyną Wojtkowską, osadzonych w Zakładach Karnych a także ich rodziny.Gośćmi uroczystości byli:  Z-ca Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach mjr mgr Ryszard Szczepanik, Dyr Zakładu Karnego w Lublińcu  mjr mgr Lidia  Olejnik, Z-ca Dyrektora Aresztu Śledczego w Częstochowie mjr mgr  Urszula Wojciechowska-Budzikur, wychowawczyni z Zakładu Karnego na Służewcu kap. Małgorzata Śliwka oraz Prezes Fundacji Św. Alberta w Świnoujściu Leszek Podolecki oraz perkusista zespołu SKALDOWIE JanBudziaszek.

Na Jasnogórskich Wałach została odprawiona Droga Krzyżowa, którą poprowadziły kobiety osadzone w Zakładzie Karnym NR -1  w Grudziądzu wraz z kapelanem ks. Wojciechem Pyrzewskim. Następnie w Auli Papieskiej miał miejsce koncert zespołu „Jestem za” z Zakładu Karnego na Służewcu  z udziałem Jana Budziaszka – posługującego również w Zakładach Penitencjarnych, który jako wierny sługa Maryi poruszył już niejedno serce swoim świadectwem życia. Został wybrany przez Boga, chociaż jak mówi z pewną dozą humoru miał kiedyś ksywę streszczającą jego dawne życie: „Jan Budziaszek wytwórnia flaszek”. On – dawniej niewolnik alkoholu i marihuany,  dzisiaj jest z własnej woli niewolnikiem Matki Bożej, która zaprowadziła Go do Jezusa.
Podczas Eucharystii sprawowanej w Cudownej Kaplicy, Naczelny Kapelan Więziennictwa powierzył Bogu wszystkich osadzonych w Zakładach Penitencjarnych, a także księży kapelanów, pracowników Służby Więziennej i wolontariuszy Stow.”Bractwo Więzienne”.
Apel Jasnogórski, poprowadził  ks. dr Paweł  Wojtas, który w rozważaniu przed Tronem Królowej Polski przestawił wszystkie sprawy związane z ewangelicznym ratowaniem drugiego człowieka. Zostały zaniesione modlitwy do Jasnogórskiej Pani  o wstawiennictwo u Boga za wszystkimi osadzonymi w jednostkach penitencjarnych – których w Polsce jest około 90 tys., aby kara pozbawienia wolności, dzięki Miłosierdziu Bożemy-  którego jako pierwszy doświadczył Dobry Łotr, przyczyniła się do spotkania z żywym Jezusem, naprawy swojego życia i powrotu do swoich rodzin i społeczeństwa.

opr. Anna Stranz

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, rozważ jego skomentowanie lub skorzystanie z RSS-a i w konsekwencji otrzymywania informacji o nowych wpisach do Twojego czytnika.

Komentarze

Brak komentarzy.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zabronione.