Episkopat ustanowił Dzień modlitw za Więźniów

Podczas 347. Zebrania Plenarnego Episkopatu, które obradowało w Warszawie w dniach 10-11 marca 2009 roku, biskupi podjęli decyzję o ustanowieniu Dnia Modlitw za Więźniów. O ustanowienie takiego dnia zabiegało Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne” wraz ze swym założycielem ks. Janem Sikorskim oraz naczelny kapelan więziennictwa ks. Paweł Wojtas. Począwszy od tego roku, Dzień Modlitw za Więźniów przypadać będzie w liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra – 26 marca.

Ukrzyżowany razem z Chrystusem, wyraził on żal za swoje grzechy, a Jezus zapowiedział mu, że będzie w raju. Dobry Łotr, według apokryfów noszący imię Dyzmas, jest symbolem Bożego Miłosierdzia; pokazuje, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga. “Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej – świętym” –  te słowa wypowiedział do osadzonych w Zakładzie Karnym w Płocku Jan Paweł II w 1991 roku. Te słowa streszczają także zadanie członków Stowarzyszenia “Bractwo Więzienne”, którzy posługując w aresztach i więzieniach starają się widzieć w każdym skazanym człowieka powołanego przez Boga do świętości.

Ideą ustanowienia Dnia Modlitw za Więźniów jest potrzeba ogarnięcia modlitwą zwłaszcza tych więźniów, którzy trwają daleko od Boga, nie widzą sensu nawrócenia lub którym brakuje nadziei w Boże Miłosierdzie. – Oni szczególnie potrzebują modlitwy Kościoła – podkreśla Anna Stranz z bydgoskiego oddziału “Bractwa Więziennego”.

Od kilku lat na Jasnej Górze we wspomnienie Dobrego Łotra, 26 marca, spotykali się Członkowie Stowarzyszenia „Bractwo Więzienne”, a wraz z nimi osadzeni w zakładach karnych, by polecać Bogu przez ręce Maryi więźniów, ich rodziny, a także służbę więzienną. Także i w tym roku przybędą z pielgrzymką na Jasną Górę. Drogę Krzyżową na Wałach będą prowadzić kobiety z zakładu karnego w Grudziądzu, później naczelny kapelan więziennictwa ks. Paweł Wojtas będzie przewodniczyć Eucharystii i poprowadzi Apel Jasnogórski. W Auli Papieskiej odbędzie się  także koncert w wykonaniu zespołu „Jestem za” z zakładu karnego na Służewcu z  udziałem Jana Budziaszka.

Ustanowiony przez Episkopat Dzień Modlitw za Więźniów ma zachęcić wiernych w Polce do objęcia w tym dniu modlitwą osadzonych.

W Polsce jest obecnie ok. 87 tys. więźniów w 201 zakładach karnych. Członkowie Bractwa docierają do co trzeciego więzienia. Organizują dla osadzonych spotkania biblijne i modlitewne, przygotowują chętnych do przyjęcia sakramentów, prowadzą ewangelizację w radiowęźle więziennym, wyświetlają filmy religijne, prowadzą biblioteki, wydają gazety wewnętrzne, prowadzą indywidualne rozmowy z więźniami, pomagają w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych. W miarę możliwości członkowie Bractwa pomagają swoim podopiecznym także po wyjściu na wolność – szukają dla nich mieszkań i pracy, spotykają się na modlitwie, umacniają ich na drodze przemiany życiowej.

Warto podkreślić, że byli więźniowie, którzy odnaleźli na nowo wiarę lub niekiedy rozpoczęli życie sakramentalne, są zapraszani przez księży na rekolekcje z młodzieżą, do zakładów poprawczych i do zakładów karnych, aby składali publicznie świadectwo swojej wiary. – W okręgu bydgoskim bierze udział w spotkaniach ewangelizacyjnych były więzień – recydywista, który przebywał w więzieniu 22 lata za napady. Od czterech lat codziennie odmawia różaniec i korzysta z sakramentów świętych – wyjaśnia Anna Stranz.

Bractwo Więzienne powstało w 1993 roku i wtedy też przystąpiło do światowych struktur – międzynarodowej organizacji Prison Fellowship International. Jest to organizacja o charakterze ekumenicznym. W ramach PFI Bractwo Więzienne jest oddziałem lokalnym (Prison Fellowship Poland). Asystentem kościelnym Stowarzyszenia Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne” jest ks. Paweł Wojtas. Obecnie krajowym prezesem Bractwa – które w zeszłym roku świętowało 15-lecie istnienia – jest Bernardyna Wojtkowska.

md/ BP KEP

Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom
BRACTWO WIĘZIENNE
ul. Deotymy 41 , 01- 441 Warszawa
e-mail: bractwowiezienne@ruchy.opoka.org.pl

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, rozważ jego skomentowanie lub skorzystanie z RSS-a i w konsekwencji otrzymywania informacji o nowych wpisach do Twojego czytnika.

Komentarze

Brak komentarzy.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zabronione.