Centrum Pomocy Rodzinie

W dniu 7 października br. w ramach projektu “METANOIA” – realizowanego przez Stow. “Bractwo Więzienne” Oddz. Kujawsko-Pomorski – grupa osadzonych w Oddziale Zewnętrznym Aresztu Śledczego w Bydgoszczy udała się do Lichenia, gdzie na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej znajduje się Centrum Pomocy Rodzinie. Spotkanie oprócz charakteru Pielgrzymki miało cel nawiązywania więzi rodzinnej. Pierwszym etapem w drodze do Lichenia było nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju w Markowicach. Ks. Jacek Dziel, proboszcz Sanktuarium przywitał grupę w Kościele, gdzie opowiedział krótką historię Sanktuarium a następnie zaprosił na kawę i słodki poczęstunek.

Zwiedzanie Sanktuarium w Licheniu zaczęliśmy od uczestnictwa we Mszy świetej w Bazylice.  Następnie przemiła Pani Przewodnik poprowadziła grupę po Muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego, które znajduje się w tylnej części bazyliki. W kolekcji muzeum znajdują się m.in. starodruki polskie i obce od XVI do XVIII wieku, listy i autografy królewskie, rękopisy pisarzy polskich z epoki romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski. Ważne miejsce w kolekcji muzealnej zajmuje jeden z największych w Polsce zbiorów dotyczący Powstania Styczniowego. Szczególnie cenne są dwie kolekcje broni białej – europejskiej i wschodniej, kolekcja obrazów olejnych europejskich mistrzów XVII-XVIII wieku, bulle papieskie, dokumenty królewskie od Władysława Jagiełły do Stanisława Augusta Poniatowskiego, pamiątki więźniów sowieckich łagrów i obozów hitlerowskich.

Również po okiem Pani Przewodnik poznaliśmy historię i teren Sanktuarium, zakończone zwiedzaniem Kaplicy Krzyża Świętego.

To cudowne miejsce upraszania wielu Łask, dobra pogoda i urocze miejsca spacerowe  sprawiły, że było to niezwykłe spotkanie nawiązywania więzi rodzinnych dla wielu osadzonych.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, rozważ jego skomentowanie lub skorzystanie z RSS-a i w konsekwencji otrzymywania informacji o nowych wpisach do Twojego czytnika.

Komentarze

Brak komentarzy.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zabronione.