Subkultura i kultura

Tekst i zdjęcia Stow. „Bractwo Więzienne” Oddz. Kuj.-Pom.

W ramach projektu Centrum Readaptacji METANOIA odbyła się kolejne spotkanie integrujące ze społeczeństwem osoby zagrożone wykluczeniem społecznym – naszych Braci – recydywistów osadzonych z OZ AŚ w Bydgoszczy.

W dniu 18 września br. „Bractwo Więzienne”, o właściwych sobie doświadczeniach subkultury więziennej, gościło w Klubie Inteligencji Katolickiej w Bydgoszczy. Spotkanie rozpoczęło się w serdecznej atmosferze, przy kawie i skromnym poczęstunku w Oratorium Jana Pawła II u oo. Jezuitów w Bydgoszczy. Historię KIK o 25 letniej historii, cele i założenia tego Stowarzyszenia przedstawiła Prezes Teresa Bermańska, przekazując osadzonym materiały informacyjne.Następnie, korzystając z pięknej pogody cała ekipa udała się na spacer wzdłuż nabrzeży Brdy i pięknych zakątkach Bydgoszczy.

Drugą część spotkania rozpoczęła się Mszą Świętą, gdzie podczas homilii padły słowa o pierwszym kanonizowanym – rasowym złodzieju, bandycie o imieniu Dyzmas, który wisząc na krzyżu obok Chrystusa uznał swoją winę, przyjął cierpienie – dostąpił Miłosierdzia Bożego. Do niego Zbawiciel skierował słowa: “Dziś ze mną będziesz w raju”.

Uwieńczeniem dnia było tematyczne spotkanie KIK-u, tym razem o Guadelupe, największym Sanktuarium Maryjnym na świecie. Prelekcję wraz z ciekawą prezentacją multimedialną oraz filmem wygłosił Albin Zieliński, właściciel firmy turystycznej Frater. Osadzeni z dużym zainteresowaniem zapoznali się z kulturą Azteków, o tym jak Bóg wkracza w życie człowieka a przede wszystkim z niezwykłą historią obrazu nie malowanego ludzką ręką oraz ukrytych w nim tajemnic, który nauka XXI wieku nie potrafi wyjaśnić.

Warto dodać, że w tym „wyjściu” osadzonym towarzyszyły rodziny, wolontariusze oraz byli więźniowie.

Jednym z nich był znany wszystkich Kazimierz Pawłowski, kiedyś złodziej, narkoman, lekoman i alkoholik – dzisiaj licznie nagradzany przez Prison Fellowship oraz różne instytucje, z błogosławieństwem papieża Jana Pawła II, jest wzorem dla innych. Przy rozstaniu uczestnicy spotkania z zainteresowaniem oglądali pięknie wydany album Surrealizm sakralny – autorstwa Kazimierza Pawłowskiego – dziś artysty malarza, aktywnie włączającego się problemy społeczne przez dawanie świadectwa i wystawy swoich prac.

Obecność Kazimierza była spowodowana przerwą w podróży do Warszawy, jako delegata „Bractwa Więziennego”, na Konferencję pt. „Rzeczpospolita Lokalna 2020. Sejm społeczników, bojowników i ekspertów” w UKSW w Warszawie.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, rozważ jego skomentowanie lub skorzystanie z RSS-a i w konsekwencji otrzymywania informacji o nowych wpisach do Twojego czytnika.

Komentarze

Brak komentarzy.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zabronione.