Dzień Modlitw za Więźniów 2010

BP JASNA GÓRA 26 marca 2010 Pomocna modlitwa za więźniów

BP KEP –  Skazani, ale nie potępieni – II Dzień Modlitw za Więźniów

Do otwartości na więźniów i wiary w to, że ludzie potrafią się zmieniać zachęca ks. dr Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa. We wspomnienie Dobrego Łotra, 26 marca, przypada II Dzień Modlitw za Więźniów. Jego ogólnopolskie obchody będą miały miejsce na Jasnej Górze. W tym roku przypada też 20-lecie posługiwania w więzieniach wolontariuszy świeckich. Dzień Modlitw za Więźniów, przypadający w liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra, 26 marca, ma zachęcić wiernych w Polsce do objęcia modlitwą osadzonych. „Problem więzienia może tak naprawdę przydarzyć się każdemu człowiekowi. Nikt z nas do końca nie wie, jak potoczy się jego życie i jak w danym momencie postąpi” – stwierdza, zachęcając do wspólnej modlitwy na Jasnej Górze, ks. Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa. Podkreśla, że po wyjściu z więzienia, osadzeni wracają do społeczeństwa. „Ten moment solidarności międzyludzkiej jest szalenie ważny, żeby czuli, że mają gdzie wracać” – mówi.

Obchody Dnia Modlitw za Więźniów na Jasnej Górze rozpocznie o godz. 14.30 Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Po Eucharystii, na Jasnogórskich Wałach zostanie odprawiona Droga Krzyżowa i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Poprowadzą je więźniarki z zakładu karnego w Lublińcu wraz z kapelanem ks. Tadeuszem Rzekieckim. Następnie, w Auli Jana Pawła II rozpocznie się część artystyczna zatytułowana „Jesteście skazani, ale nie potępieni”. Uczestniczący w uroczystościach wysłuchają m.in. rekolekcji Leszka Podoleckiego o Bożym Miłosierdziu, koncertu ks. Zbigniew Gełdona, który będzie śpiewał piosenki Tomka – więźnia nawróconego w chwili śmierci Jana Pawła II, świadectw więźniów, a także obejrzą inscenizację „Rozmowa miłosiernego Boga z duszą grzeszną”. Na ten dzień przygotowano też wystawę obrazów zatytułowaną „Surrealizm sakralny”. Jej autorem jest Kazimierz Pawłowski – były recydywista, który ewangelizuje poprzez świadectwo życia i swoje obrazy. Dzień Modlitw zakończy się Apelem Jasnogórskim pod przewodnictwem naczelnego kapelana więziennictwa.

„Bez świeckich wolontariuszy to duszpasterstwo nie może dobrze funkcjonować” – podkreśla ks. Paweł Wojtas. W tym roku mija 20 lat od powstania duszpasterstwa więziennictwa, a także od powołania świeckich do posługi w zakładach karnych. Wolontariusze działają w Stowarzyszeniu Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne”. Jak mówi prezes Bractwa Bernardyna Wojtkowska, wolontariusze świeccy prowadzą m.in. cykliczne spotkania ewangelizacyjne dla więźniów, dni skupienia, przygotowują ich do sakramentów świętych oraz posługiwania podczas Eucharystii, są pośrednikami w kontaktach z rodzinami więźniów, a także służą pomocą po ich wyjściu na wolność. Jeżeli jest taka potrzeba rozmawiają także indywidualnie z osadzonymi oraz korespondują z nimi. „Skoro ktoś potrzebuje pomocy, udzielamy jej, nie pytając czy ktoś jest wierzący czy nie” – mówi Wojtkowska. Podaje też przykłady owoców pracy wolontariuszy. Zdarza się, że podopieczni Bractwa po wyjściu na wolność kończą studia, odzyskują rodziny, a także dają publiczne świadectwo nawrócenia.

Pracujący z więźniami wolontariusze będą prosić o błogosławieństwo w posłudze w sobotę, 27 marca, podczas dorocznego Zjazdu Członków Stowarzyszenia „Bractwo Więzienne”. Ma on przede wszystkim charakter szkoleniowy. Jego uczestnicy wysłuchają prof. Krystyny Ostrowskiej, która powie o wpływie uczuć na zachowanie człowieka, a także założyciela Bractwa ks. dr. Jana Sikorskiego, który będzie mówił o powołaniu świeckich w Kościele i duszpasterstwie oraz egzorcysty o. Pawła Michalika.

Z Dniem Modlitw za Więźniów związana jest druga edycja płyty “Jesteście skazani, ale nie potępieni – pontyfikat Jana Pawła II w służbie więźniom – posługa Bractwa Więziennego” . Płyta, wydana przez Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie, rozprowadzana jest bezpłatnie w zakładach karnych. Przeznaczona jest także dla wyższych uczelni i instytucji, które pomagają osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

Obecnie oprócz oddziału centralnego Bractwa Więziennego w Warszawie działają cztery samodzielne jednostki terenowe: w Bydgoszczy, Koszalinie, Szczecinie i Wrocławiu, gdzie funkcjonuje m.in. dom dla byłych więźniów. Żeby powstało Bractwo, zgodnie z regułą powstania stowarzyszenia, musi powstać komitet założycielski liczący 15 osób. W miejscach, gdzie jest mniej chętnych, powstają koła Bractwa Więziennego. W tej chwili wolontariusze świeccy działają w 52 zakładach karnych i aresztach śledczych.

***
Decyzję o ustanowieniu Dnia Modlitw za Więźniów podjęli biskupi polscy podczas 347. Zebrania Plenarnego Episkopatu, które obradowało w Warszawie w dniach 10-11 marca 2009 roku. Zabiegało o to Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne” wraz ze swym założycielem ks. Janem Sikorskim oraz naczelnym kapelanem więziennictwa ks. Pawłem Wojtasem.

Dobry Łotr, według apokryfów noszący imię Dyzmas, jest symbolem Bożego Miłosierdzia; pokazuje, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga. Ukrzyżowany razem z Chrystusem, wyraził on żal za swoje grzechy, a Jezus zapowiedział mu, że będzie w raju. “Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej – świętym” – te słowa wypowiedział do osadzonych w Zakładzie Karnym w Płocku Jan Paweł II w 1991 roku. Dobry Łotr jest jednym z patronów archidiecezji przemyskiej.

(jl © Biuro Prasowe KEP 2010)

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, rozważ jego skomentowanie lub skorzystanie z RSS-a i w konsekwencji otrzymywania informacji o nowych wpisach do Twojego czytnika.

Komentarze

Brak komentarzy.

Wybacz, komentowanie tymczasowo zabronione.